سازمان ناسا تصویری دقیق با جزئیاتی بالا را از منطقه فرود ماموریت آپولو و آثار به جا مانده از حرکت فضانوردان و ابزارهای به جا مانده از آنها بر روی سطح ماه را منتشر کرده است.

به گزارش مهر، این تصویر به خوبی ابزارهایی که توسط فضانوردان آمریکایی طی ماموریتهای آپولو در دو دهه 60 و 70 بر سطح ماه به جا مانده از جمله نقلیه ای که بر روی ماه به کار گرفته شده بود را نمایش می دهد.

این تصویر توسط مدارگرد اکتشافی ماه به ثبت رسیده است که از سال 2009 تا کنون در مدار ماه در حرکت بوده است. چنین تصاویری پیش از این نیز به ثبت رسیده بودند اما این تصویر یکی از دقیق ترین تصاویری است که تا کنون ثبت شده است.

با کمک تصویر جدید دیدن تجهیزات از قبیل سکوهایی که فضانوردان از روی آن بر روی ماه قدم گذاشتند، تعدادی از تجهیزات آزمایشهای علمی و رد به جا مانده از جا به جایی این تجهیزات بر روی خاک نرم ماه امکان پذیر شده است.در تصویر بالا می توان رد چرخهای نقلیه ماهگرد (LRV Wheel Tracks)، بسته ابزار (Science Package)، ردپای فضانوردان (Astronaut Boottrak) سکوی فرود (Descend Stage) و نقلیه پارک شده بر روی ماه (Parked LRV Buggy) را به خوبی مشاهده کرد.

سیستم دوربین تصویربرداری زاویه باریک مدارگرد اکتشافی ماه یا LROC که ثبت این تصاویر را به عهده داشته در ارتفاع پایین می تواند به وضوح تصویری برابر 25X 25 سانتیمتر بر پیکسل دست بیابد. حتی می توان در این تصویر موقعیتی که نقلیه ماهگرد توسط دو فضانورد ماموریت آپولو بر روی کره ماه پارک شده است را نیز مشاهده کرده و دید که چرخهای این نقلیه به سمت چپ گرایش دارند.

ماموریت مدارگرد اکتشافی ماه ماموریتی بسیار پربار بوده است و این مدارگرد تا کنون صدها تصویر از سطح ماه را به زمین ارسال کرده است. فرسایش بر روی سطح ماه بسیار کندتر از سیاره زمین رخ می دهد از این رو به تدریج تمامی نشانه های به جا مانده بر روی ماه از حضور انسان از بین خواهد رفت.

بر اساس گزارش بی بی سی، سطح ماه به صورت مداوم مورد هجوم ریزشهابسنگها قرار دارد و به تدریج آثار به جا مانده از حرکت انسانها و ماشین بر روی ماه را با یکدیگر ترکیب خواهد کرد. تخمین زده شده است که سرعت فرسایش یک سنگ بر روی سطح ماه یک میلیمتر در هر یک میلیون سال است.تاريخ : | | نویسنده : zarinskin |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.