وحید نوروزی در آوای سبز نوشت:

شاید این خبر  را شما هم خوانده اید و شنیده اید که مدیر کل محترم محیط زیست استان تهران از انجام تست معاینه فنی خودروها سر چهارراه‌های شهر خبر داده اند و به خبرگزاری فارس فرموده اند:در بعضی از میادین و گذرگاه‌ها جلوی خودروهایی که شدیداً دود‌زا هستند و باعث آلودگی هوا شده و راحت در سطح شهر تردد می‌کنند، گرفته خواهد شد و از آنها تست آلایندگی خودرو صورت می‌گیرد!

چقدر تلخ است که میلیاردها تومان تجهیزات پیشرفته به روز دنیا در مراکز معاینه فنی تهران خاک بخورند و به دلیل بی توجهی و عدم احساس مسئولیت دوستان مسئول دولتی، برای مراجعات شهروندان لحظه شماری کنند و آن وقت، آقایان سر چهار راهها دنبال خودرو برای معاینه فنی بگردند!

چقدر تلخ است که تعدادی دستگاه پرتابل دست بگیریم و دنبال خودروهایی که شدیداً دود‌زا هستند و راحت در سطح شهر تردد می‌کنند، بگردیم و ندانیم که تعداد خودروهای سواری شدیدا دود زا در شهر تهران به زحمت به چند هزار دستگاه هم نمی رسد.آن وقت میلیونها دستگاه خودروی موجود بدون آلایندگی مرئی و قابل مشاهده با چشم، آزادانه در روز صدها هزار تن منوکسید کربن تولید می کنند!

چقدر تلخ است که ندانیم آلاینده های شاخصی که با این وضعیت خودروهای در حال تردد بایستی به دنیال کنترل و کاهش خروج آنها از اگزوز خودروها باشیم در درجه اول منوکسید کربن و سپس ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون هستند.آنهم باید دنبال منوکسید کربنی باشیم که در علوم پنجم ابتدایی خوانده ایم که گازی است بیرنگ و بی بو! و قاعدتا خودروهای شدیدا دود زا کارشان از رنگ و بو گذشته است!!

 چقدر تلخ است که ندانیم نه تنها معاینه فنی خودرو برای خودروهای شدیدا دودزا هیچ کاری نمی تواند بکند بلکه بهترین تعمیرگاههای تاریخ بشریت هم برای موتور یک خودرویی مثل پیکان مدل ۵۳ که شدیدا دود زا هم هست هیچ کاری نمی توانند بکنند.
مانده ام که سر چهار راه قرار است چه اتفاقی برای خودروهای شدیدا دودزایی که مشهدی رجب روستای ما هم می تواند آن را با چشم ببیند و تشخیص دهد با دستگاه پرتابل معاینه فنی بیفتد.

چقدر تلخ است که در زمان تصویب پنجساله شدن معافیت خودروهای صفر کیلومتر نماینده امور مجلس سازمان محیط زیست یا حضور نداشتند یا اصلا موضوع برایشان بی اهمیت بود و آن وقت رییس محیط زیست استان تهران می گویند : سازمان حفاظت محیط زیست این نظر را داشته که باید معاینه فنی خودرو به زیر ۲ سال کاهش پیدا کند و قدم‌هایی که توسط این سازمان و سازمان‌های دیگر در این مدت برداشته شد، گفتمان مشترکی بود که روی این موضوع داشتیم و کماکان داریم!

چقدر تلخ است که هزاران دستگاه اتوبوس و مینی بوس فرسوده و شدیدا آلاینده دولتی مشغول جابجایی و خدمات به ارگانهای دولتی و نظامی در داخل شهر تهران هستند و رییس محیط زیست استان تهران می گویند تفاوتی نمی‌کند که خودروهای دود‌زا دولتی یا غیردولتی باشد و جلوی اینگونه خودورها گرفته می‌شود بنابراین در صورت محرز شدن تست آلایندگی، خودرو توسط پلیس توقیف شده و این اقدام به زودی (تا آخر این ماه) آغاز می‌شود!

 چقدر تلخ است که مرتب بگوییم و بگویند: به زودی فلان کار خواهد شد! به زودی فلان اتفاق خواهد افتاد! به زودی فلان موضوع را تمام خواهیم کرد! به زودی آغاز می شود! به زودی خوب می شود!!

چقدر تلخ است که رسانه ها نمی پرسند "به زودی” کی فرا می رسد؟

چقدر تلخ است که مسئول محیط زیست شهری باشیم که ساکنین بیگناه آن شهر روزانه هزاران تن آلودگی را نوش جان می کنند و آن وقت چشم در چشم شهروندان عزیزمان بدوزیم و بگوییم : به به چه هوای خوبی!

 چقدر تلخ است که مدیریت هوای شهری مثل تهران را به طبیعت بسپاریم و هنگام وزش باد و بارش باران به همدیگر تبریک بگوییم که دیدید هوا چقدر خوب شد!! دیدید مدیریت قاطعانه ما چه کرد!!

و در نهایت چقدر تلخ است که ندانیم که نمی دانیم……

تاريخ : | | نویسنده : zarinskin |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
اجاره ماشین های لوکس در تهران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.